logo-mini
تفاوت بین عطر، ادو پرفیوم، ادو توالت و ادو کلن

تفاوت بین عطر، ادو پرفیوم، ادو توالت و ادو کلن

به اشتراک گذاری این پست

تفاوت بین عطر، ادو پرفیوم، ادو توالت و ادو کلن

عطرها ترکیباتی شیمیایی هستند که رایحه یا بوی خاصی دارند. بوی یک ترکیب شیمیایی زمانی به مشام می رسد که به اندازه کافی فرّار باشد تا وارد سیستم بویایی قسمت بالایی بینی شود. گروه های زیادی در بین عطرها وجود دارد که رایج ترین آن­ها پرفیوم بوده، و در کنار آن ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادوکلن هستند که به ترتیب هر یک شامل میزان کمتری از اسانس معطر هستند.

تفاوت بین پرفیوم، ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادوکلن در چیست؟

تفاوت بین این عطرها فقط در میزان غلظت اسانس های روغنی آن­ها است. در واقع هر چه غلظت ترکیبات عصاره محصولی پایین­تر باشد، ماندگاری رایحه­ی آن نیز کمتر خواهد بود.

غلیظ ترین عصاره، پرفیوم (Perfume) است که با غلظتی بین ۱۵ تا ۴۰ درصد، خالص­ترین و ماندگارترین بوهاست و البته گران­ترین نوع عطر نیز می­باشد.

در مرحله­ی بعد، ادوپرفیوم (Eau de Perfume) قرار دارد که غلظت آن در حدود ۷ تا ۱۵ درصد است. این نوع عطر به علت ماندگاری نسبتاً بالا و قیمت مناسب، رایج ترین نوع در بین مصرف کنندگان است.

ادوتوالت (Eau de Toilette) با غلظتی در حدود ۱ تا ۶ درصد، از بوی ملایمی برخوردار است که مانگاری آن چندان بالا نیست و شاید مجبور شوید در طول روز چندین مرتبه از آن استفاده نمائید.

ادوکلن (Eau de Cologne) نیز همچون ادوتوالت بویی ملایم دارد و تقریباً به همان اندازه هم ماندگاری دارد.

افترشیو (Aftershave) های مورد استفاده آقایان به علت اسانس روغنی کمتر، مانگاری کمتری به نسبت به ادوتوالت و ادوکلن دارند.

چرا عطرها در برخی از افراد ماندگاری بیشتری نسبت به بقیه دارند؟

به طور کلی افرادی که پوست چربی دارند بوی عطر آن­ها نسبت به اشخاصی با پوست خشک ماندگاری بیشتری دارد چرا که پوست چرب به طور طبیعی مرطوب است و رطوبت موجب نگهداری و ماندگاری بیشتر رایحه عطر می­شود.

برای ماندگاری بیشتر بوی عطر چه باید کرد؟

ماندگاری عطر با توجه به خشک یا چرب بودن پوست، در افراد مختلف متفاوت است. سعی کنید استفاده از عطر را در طول روز تجدید کنید. کارشناسان توصیه می­کنند عطر را به پشت گوش­ها و گردن خود بزنید و مقدار کمی نیز بر روی پوست بدن­تان استفاده کنید. این کار باعث می­شود بوی عطر شما پخش شده و دیرتر از بین رود. یک اسپری کوچک بر روی موها می­تواند کمک کند بوی عطرتان برای تمام طول مدت روز باقی بماند.

چگونه از فاسد شدن سریع عطر جلوگیری کنیم؟

شیشه عطر را در محلی خشک و خنک و دور از پنجره و نور خورشید نگه دارید چون که نور خورشید می­تواند ترکیبات عطر را از بین ببرد. به طور کلی برای اینکه بطری عطر عمر بیشتری داشته باشد، پیشنهاد می شود آن را همیشه درون جعبه­اش نگه داری کنید. 

چرا پیامبر فرمودند: من سه چیز: عطر زن ونماز را دوست دارم؟

چرا پیامبر فرمودند: من سه چیز: عطر زن ونماز را دوست دارم؟

پاسخ:
پرسشگر گرامی با سلام و سپاس از ارتباطتان با این مرکز
مراد پیامبر(ص) این نیست که فقط در دنیا همین سه چیز را دوست دارم. بلکه علاوه بر چیزهای دیگر ، این سه چیز را بیش تر دوست دارم . نگاه و برخورد خاصی به این موارد دارم.
۲- هر حکمی دارای فلسفه ای است ، حکمت و دلیل خیلی از مسائل دینی در روایات اسلامی و کلام بزرگان دین آمده است که با دقت می توان به آن ها پی برد . بعضی از آن ها را عرض می کنیم :
اما عطر :
استفاده و به کارگیری بوی خوش «عطر» از سنّت پیامبر است. ایشان هم خود از بوی خوش به طور مدام استفاده می‌کرد و هم به امّت خود سفارش اکید نموده است. در این باره احادیث فراوان به ما رسیده که در برخی به حکمت و دلیل نیز اشاره شده است، از جمله استفاده از بوی خوش، عقل را کامل می‌کند؛ به وی صورت زیبایی می‌بخشد؛ در سرور و شادابی روح و اخلاق و خویشتن‌داری و صبر تأثیرگذار است.
نیز آمده است بوی خوش قلب را جلا می‌دهد و محکم می‌کند . در تصمیم‌گیری‌های مهم، اراده را قوی و نیرومند می‌نماید. بوی خوش و عطر، جزئی از نظافت و پاکیزگی است. در احادیث وارد شده که در هر چیزی اسراف است، ولی برای هزینه بوی خوش، هر قدر که باشد اسراف نیست.(۱)
پیامبر فرموده : «بوی خوش قلب را تقویت می کند و بر نیروی جنسی می افزاید». (۲)
اما زن :
خدا زیبا است و زیبایی را دوست دارد . انسان را سفارش می کند که زیبایی را دوست داشته باشید. از طرفی چون در دوران جاهلیت زن از ارزش و جایگاه مناسبی برخوردار نبود ،با این روش می خواست مردم را به جایگاه زن در اسلام آشنا سازد، چون :
این جوامع زن را انسانى همسطح حیوان و ضعیف مى دانستند که اگر آزاد و مستقل باشد ، براى جامعه فساد و تـباهى به بار مى آورد!
زن را به مثابه خانه یا غذا که از شرایط لازم براى زندگى است ، به حـسـاب مـى آوردند ، نه عضو و عنصرى سازنده اجتماع ! براى زن هیچ حقى و مالکیتى را به رسـمیت نمى شناختند ، مگر به تبع مرد و تا آن جا که براى مرد مفید است ؛
اساس رفتار با زنان بر سلطه و به کار گیری استوار بود .
امـا اسـلام زن را مـانند مرد انسان مى داند . همه انسان ها را برابر مى داند، مگر آن که تقوایش بیش تر است ( اِنَّ اکرمکم عنداللّه اتقیکم) (۳) .
عشق و علاقه پیامبر به زن، به یقین به هدف شهوترانی و هوسرانی نیست. بلکه محبت و عشقی است که باید بین زن و شوهر باشد تا زندگی به حد کمال برسد . اگر محبت ویژه و علاقه خاص نباشد، زندگی به مرور زمان از بین می رود و به تبع آن زندگی و جامعه رو به کاستی و نابودی خواهد رفت . پیامبر اسلام نگاه ویژه به زن دارد.
اما نماز :
نماز مهم ترین و زیباترین روش خدا پرستی و تشکر و قدر دانی از خالق هستی است . اولین سوال الهی در روز قیامت است و جذاب ترین روش مانوس شدن با خدا است
و ده ها دلایل و حکمت های دیگر که در آن وجود دارد و می شود ارائه داد که چرا پیامبر به این سه چیز و چیز های دیگر علاقه مند بود و دوست شان داشت و همه این ها از سنت پسندیده پیامبر است که ما هم باید درس بگیریم و به آن ها عمل کنیم.

محمدرضا

محمدرضا محمودی هستم ، سعی شده در این وبلاگ مطالب مفید و کارامدی قرار بگیره ، از اینکه وقت میگذارید و مطالب رو مطالعه میکنید متشکرم... حتما نظرات خودتون رو ارسال کنید


نظر بدهید